منو سریع

فروشگاه

ارسال درخواست

عضویت در خبرنامه

پاسخگویی آنلاین در واتس آپ

آینه کاری های کاخ گلستان

آینه کاری های کاخ گلستان

ترجمه این پست به زبان های دیگر نیز روی سایت هست: enEnglish faفارسی

آینه کاری های کاخ گلستان

آینه کاری های کاخ گلستان ، در کل کاخ گلستان متشکل از عمارات و تالارهای فاخر، از جمله تالار آینه، تالار الماس، تالار برلیان و …، با قدمتی بیش از ۴۴۰ سال در ضلع شمالی میدان ارگ در خیابان پانزده خرداد تهران واقع شده است.

بنیان این کاخ توسط شاه طهماسب اول صفوی بنا نهاده شد.

پس از او شاه عباس صفوی عمارات مقر سلطنتی را به آن اضافه کرد و آن را ارگ نامیدند. این کاخ از دوران صفویه تا دوران معاصر تغییراتی داشته است؛ با این حال، کهن‌ترین بناهای موجود در مجموعه گلستان، ایوان تخت مرمر و خلوت کریمخانی متعلق به دوران کریمخان زند است. پس از آن، عمارات متعددی در داخل ارگ تهران احداث شد که عمدتا در زمان فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه قاجار بودند.

آینه کاری های کاخ گلستان

آینه کاری های کاخ گلستان

تالار آینه

یکی از مشهورترین بخش‎های کاخ گلستان، تالار آینه است.

این تالار که در شمال کاخ گلستان و غرب تالار سلام قرار دارد، در دوره ناصرالدین شاه توسط حاجی ابوالحسن معمار باشی ملقب به صنیع الملک طراحی و تزئین و توسط میرزا یحیی خان معتمد الملک وزیر بنایی شده است. صنیع الملک درمدت سه سال یعنی در تاریخ 1256 هجری شمسی توانست ساخت این تالار را تمام کند اما برای به پایان رساندن تزئینات و آینه کاری های چشم نواز این تالار نزدیک به 4 سال زمان صرف شد و سرانجام در سال 1260 هجری شمسی مراحل ساخت و تزئین تالار آینه به پایان رسید.

 

تالار برلیان

تالار برلیان یکی از قسمت‌های کاخ گلستان است که در شرق تالار عاج قرار دارد.

این تالار آینه‌کاری‌های فراوان، چلچراغ‌ها، سربخاری‌ها، پله‌ها و سرسراهای متعددی دارد که سطح کف آنها نسبت به کف تالار عاج و تالارهای دیگر پست‌تر است.

 

تالار الماس

تالار الماس در جنوب محوطه باغ گلستان بعد از عمارت بادگیر که از قسمت‌های قدیمی و کهن ارگ سلطنتی است، قرار دارد. این بنا به خاطر آینه‌کاری‌های فراوان و زیبایش، الماس نام گرفته است و شامل یک تالار بزرگ و اتاق‌های گوشواره، دهلیزها، بالاخانه‌ها و پستوهای متعدد است. در سه طرف تالار به سبک بناهای عهد فتحعلی شاه سه ایوانچه آینه‌کاری مقرنس و طاق‌نماهای باریک و کشیده ساخته شده است. همچنین سمت شمالی تالار با ارسی‌های بزرگ که شیشه‌های رنگین زیبایی دارند، پوشیده شده است.

قدیمی‌ترین اثر در این تالار، مقرنس‌های آینه‌کاری شده ایوانچه سمت جنوبی تالار می باشد که از بقایای آثار عهد فتحعلی‌شاه است.

آینه کاری های کاخ گلستان

حال با شما هستیم تا اسان ترین روش نصب اینه را به شما معرفی کنیم . اینه های اسان نصب همان طور که از اسمشان مشخص است ، شما می توانید به اسان ترین روش ممکن اینه دلخواه خود را بر روی دیوار نصب کنید . شما می توانید اینه مورد نظر خود را بدون نیاز به نصاب بر روی دیوار منزلتان نصب کنید و به منزلتان جلوه ای فوق العاده بدهید . برای مشاهده طرح ها و رنگ های مختلف اسان نصب کلیک کنید

 

مهجام گلس سازنده انواع مدل های آیینه ای.

طرح از شما، ساخت از ما.

می توانید خانه خود را، به مانند یک کاخ تزیین نمایید.

 

مطالب مشابه:

کاربرد آیینه در ابنیه تاریخی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *